Поне така прави графиня Мари дьо Тили, световен експерт по протокол и етикет, основател е на Ателието за изискани маниери и комуникации French Touch, изнася лекции в Европа, Русия, Китай, Африка и Америка като посланик на savoir vivre – изкуството да се живее със стил.
Дамата е обучавала на обноски висшият персонал на Шанел и Диор, на Ягуар и Картие, но няма притеснения да отиде на светско събитие с бална рокля и кецове. И да се чувства прекрасно, защото тя адаптира добрите обноски към съвременния начин на живот.
Родена в едно от най-старите семейства във Франция, Мари де Тили произхожда от Нормандия, където предците й се бият за своя крал през Средновековието. Баща й, който е дипломат, възпитава децата си в уважение към традиционните ценности, но ги поощрява да се потопяват в новите култури, с които се сблъскват по време на назначенията му по света. Мари завършва Висшето училище по политика, но започва да се грижи за многобройното си семейство.
Когато я питат кой я е подтикнал да преподава онова, което е смятала за начин на живот през цялото си съществуване, Мари отговаря: „Моите приятели ме подтикнаха и окуражиха да започна. Случи се неусетно. Баща ми беше дипломат и затова имам близки познати във всички кътчета на света. Те често ми задаваха въпроси за френския етикет, страхувайки се да не сбъркат нещо, когато дойдат в Париж. Притесняваха се от това, което ние наричаме «faux pas» - погрешна стъпка. Аз ги напътствах и така постепенно се избистри идеята да преподавам Savoir Vivre. Станах популярна във висшите прослойки и започнах да получавам покани за индивидуални обучения на международни магнати, на цели корпорации или на навлизащи в живота дебютанти. Колкото и възпитан и културен да е един човек, винаги има с какво да обогати познанията си за държанието в обществото“.
Със същите аргументи я кани да изнесе два мастър класа в България и бившата първа дама Антонина Стоянова. Тя, заедно с певицата Богдана Карадочева и бизнесдамата Нели Беширова, основават Академия „Живей Елегантно“ с идеята да разширяват кръгозора на любознателните, жадните за нови знания и умения, на осъзнатите интелектуалци и потопените в бизнеса си предприемачи.
Самите дами-основателки се гордеят със завидни лични биографии. Госпожа Антонина Стоянова, съпруга на президента Петър Стоянов, доктор по международно право, дипломат, специалист по интелектуална собственост с международна кариера, създател на фондация „Ценности“ за подкрепа и развитие на българската култура и изкуство.
Госпожа Богдана Карадочева – почетен гражданин на София, една от най-обичаните и талантливи български певици, първата носителка на Златния Орфей, пяла е със световни звезди като Адамо, Жилбер Беко, Клиф Ричард, Шарл Азнавур, Жозефин Бекер.
Госпожа Нели Беширова е бизнесдама, която управлява многомилионна корпорация с интереси в енергетиката. Нейната компания „Риск Инженеринг“ АД е в топ 20 на най-добрите работодатели у нас. Тя е писател, член на Международния ПЕН клуб. Автор е на детската книга „Умно дете си ти, Тино“ и на епистоларния роман „Любов и его“.
Впечатлена от елегантното трио, Мари дьо Тили решава да приеме поканата на Антонина Стоянова. И защо не, не е идвала в България, а вече е обявена за гуру на протокола сред руските олигарси и техните потомци, нефтените падишаси на далечния Изток и китайските милиардери. В България тя направи мастер класове на тема бизнес-протокол и подходящи обноски при официален прием.
Графинята е типична французойка – слабичка и енергична, спортен тип с минимално количество грим, учтива, но леко дистанцирана и винаги готова да отговори и на най-странните въпроси.
„Кой е създал етикета?“ определено не е сред тях. Френската дума etiquette възниква през XVII век, пояснява Мари. - Първоначално така наричали картончетата с написани върху тях правила за поведение в кралския двор. По онова време нарушението на тези норми е предполагало сериозно наказание. Впоследствие етикетът се разпространява по целия свят и се дели на френски и британски. И ако първият действително се е превърнал в европейски еталон за поведение, възприет във всекидневието, то постулатите на „Мъгливия Албион“ са останали в XIX век като прекалено засукани.
Правилата на етикета се променят постепенно.
Етикетът за мен - това е възможност да бъда естествена и да се развивам. Обичам да съчетавам различни, понякога коренно противоположни неща. Към това правило се придържам не само при подбора на гардероба си, но и във всички останали сфери на моя живот. Така е прекрасно – да бъдеш открит за света и да черпиш вдъхновение от окръжаващото те пространство“ възторжено сподели графинята.
Според нея пандемията не е нанесла големи поражения в добрите обноски. Освен правилото да се подава ръка при запознанство. Но пък маниерите и правилата се променят заедно с развитието на обществото и стават все по-демократични. „Основните изисквания си остават същите, но взаимоотношенията са много по-директни, а общуването по-достъпно и без излишни условности“, убедена е дьо Тили.
СЪВЕТИТЕ НА ГРАФИНЯТА:
За марковите тоалети и демонстрирането на богатство
Да, живеем в аудио-визуален свят, където хората се посрещат по дрехите. Но това не означава да сте обсебени от гардероба си. Заложете на златната среда. Адаптирайте външността към работата си.
Парите и добрите обноски са тотално различни неща. Светът ще ви посрещне с отворени врати ако имате приятни маниери, а не понеже сте състоятелен. Демонстрирането на богатство често граничи с лошия вкус. При облеклото, например, не е необходимо да имитирате кориците на списанията. Тенденциите са важни, но не е задължително да робувате на модните вещи. Истинският шик не е да се покриете от глава до пети с логото на една марка. Тези, които носят изключително Chanel, Dior или други луксозни брандове ги наричат презрително „новобогаташи“. Марковите тоалети и аксесоари не бива да бъдат повече от три. Най-добре – максимум два.
За държанието на масата
Не бива да се сяда на масата по-рано от стопанката на дома и в никакъв случай не започвайте с яденето преди тя да вземе приборите в ръце. Подобно поведение може да бъде възприето като лично оскърбление.
Количеството прибори винаги съответства на броя блюда. Първи трябва да се взимат най-отдалечение от чинията от двете страни. Така че следвайте тези инструкции и няма да се чудите коя вилица за какво е предназначена.
Между другото, лъжиците, вилиците и ножовете се поставят със задната страна нагоре, така че да се вижда гербът или друг знак
Според правилата на етикета, само омъжените жени имат право да поставят лактите си на масата при обяд или вечеря. Целта е да демонстрират скъпите си накити.
Нерядко има ситуации, при които не искате (или не можете) да ядете нещо или да пиете алкохол. Според правилата на етикета, трябва да опитате дори една трошичка, а после да поставите вилицата и ножа паралелно един до друг. С това давате знак, че сте приключили. А що се отнася до напитките, можете да кажете „не“ с лек жест на ръката, с който показвате, че ви е достатъчно. Не е възпитано да покривате чашата си с длан или прекалено емоционално да показвате отказа си.
Къде да сложи дамата чантата или клъча си. В никакъв случай не бива да се поставя на масата или на облегалката на стола. В приличното общество е прието да се изправи зад гърба на стола, а ако е прекалено голяма – на пода. Научих как във вашата страна съществува предразсъдък, че ако дамата постави чантата си на пода е на бедност. Повярвайте, жени с милионни състояния ги държат точно там.
Още няколко ценни допълнения:
Блюдото се подава отляво, а се прибира от дясно.
Разположението на гостите около масата се прави на принципа мъж-жена. За да може в случай на нужда господинът да кавалерства на дамата.
Никога не поставяйте мобилния си телефон върху масата. Мъжете могат да го сложат в джоба на вибриращ режим. Ако дамата няма джобове, смартфонът трябва да остане в чантичката й до края на светското събитие.
И най-главното: помнете, че правилата са създадени, за да бъдат нарушавани понякога. «В аристократичните кръгове не е прието открито да се осъждат пропуските. „Просто бъдете модерни и живейте на пълни обороти“, съветва графиня де Тили.